Kabul Etmiyoruz, Vazgeçmiyoruz!

Sevgili Boğaziçililer ve gelişmeleri takip eden tüm Türkiye kamuoyu,

Uzun yıllardır, ülkedeki her şeyin merkezden belirlenmeye çalışıldığı ve hepimizin ortak malı olan kurumların içinin boşaltıldığı süreçlerden geçiyoruz. Bu son atama da üniversitenin bileşenlerinin büyük çoğunluğu tarafından bu gidişatın bir parçası olarak algılanmaktadır. Çok farklı politik görüşlerden öğrenci, akademisyen ve çalışan bu atamaya karşı bir araya gelerek demokratik tepkilerini gösterdiler.

Melih Bulu’nun atamasına karşı çıkmamızın temel sebebi akademik ve idari yeteneklerinden bağımsız olarak tepeden atanmasıdır. Boğaziçi kamuoyunda da “siyasi talimatlarla” bu okulun evrensel ve bilimsel ilkelerinden koparılacağı endişesi hakimdir.

Bizler, Boğaziçi Üniversitesi’nde çalışan emekçilerin yetkili sendikası Eğitim-Sen olarak, var olan bu yanlış karardan dönülmesini, bir OHAL KHK’sı ile kaldırılan rektörün seçimle belirlenme sürecinin geri gelmesini talep ediyoruz. Demokratik protestoları cezalandırmak ve göz korkutmak için uygulanan gözaltına alma biçimlerinden vazgeçilmesini talep ediyoruz.

Buradan Prof. Melih Bulu’ya da seslenmek istiyoruz: Açıkça görüldüğü üzere, o çok sevdiğinizi ve özlediğinizi belirttiğiniz kuruma şu an zarar veriyorsunuz. Okulun önü polis ablukasında. Uluslararası kamuoyunda da Boğaziçi Üniversitesi oldukça olumsuz fotoğraflarla gündem olmaktadır. Sizden ricamız bir bilim insanı sorumluluğu göstererek atandığınız kurumu korumak adına istifa etmenizdir.

08 Ocak 2021

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim-Sen Temsilciliği

7 views

Share

Eğitim Sen Boğaziçi Üniversitesi İşyeri Temsilciliği Meclis Toplantısı – 23 Aralık 2020

https://4.bp.blogspot.com/-WWxVLLy2_5A/WSxaazzZkGI/AAAAAAAABJQ/daL2UzSL7RUilztjpiZsSEEgZI7yO0OHgCLcB/s640/Banner-Kar%25C4%25B1nca-besin-arama1-1764x700.jpg

Banka Promosyonu:

Banka Promosyonu görüşmelerine katılmak üzere Eğitim Sen’i temsilen  Ersin Ulufer önerildi. Ayrıca bir ekip de oluşturulacak. Resmi yoldan eski sözleşmenin istenmesinin iyi olacağı ve sürece katılmak istediğimizin belirtilmesi gerektiği ifade edildi.  Diretebileceğimiz maddeler olduğu ama tüm taleplerimizin kabul
edilmesinin güç olduğu ifade edildi. Çok fazla şart olursa bankaların gelmeyeceği ifade edildi.

Örgütlenme çalışmaları:
İnternet üzerinden doldurulabilir bir form yapılması kararlaştırıldı.  Biz gelen bilgilerin resmi üyelik formuna işlenmesini sağlayıp sadece  imza almak üzere üye olacak kişiye gidebiliriz dendi. Birimlerin toplantılarına katılarak sendikamızdan kısaca bahsedip üye çalışması yapılabilir denildi. Bu anlamda ilk davet İleri İngilizce biriminden geldi.

Meclis toplantısının zoom üzerinden yapılması:

Bundan sonra, her iki haftada bir (normal koşulara geçeceğimiz zaman  kadar) Çarşamba akşamları online toplantı yapılmasına karar verildi.   Ayrıca, yüz yüze geçeceğimiz zaman bile arada online toplantı  yapabileceğimizi konuştuk. Bu sayede gece çalışanlar veya mesai  arasında müsait olup gelemeyenler de katılım sağlayabilir. Not: Bir sonraki çevrimiçi toplantımız 6 Ocak saat 20.00’da  yapılacaktır. Zoom bilgisi toplantı öncesi paylaşılacaktır.

Mobbing:

Daha önce de talebimiz olan çalışanlara mobing eğitimi verilmesiyle  ilgili olarak; eğitim hem çalışanlara hem de yönetici ve hocalara  verilmeli. Belki bu eğitimi almak atanma şartı olarak da  belirlenebilir dendi.

Çalışma süreci:

Alt çalışma grupları oluşturabilirsek daha efektif olabiliriz denildi.  Örneğin mobbing ve hizmet içi eğitim gibi alt çalışma grupları olursa  buralarda aktif olarak işlerin yürütülmesi daha kolay olabilir.

Hizmet içi eğitim

Zoom eğitimi verildi Eğitim Sen talebi üzerine. Bu tür talepleri  Üniversite hizmet içi eğitim birimine iletelim ve onlar da eğitim  düzenlenmesi için harekete geçsinler denildi. Bunun için hangi  alanlarda eğitim talebi var toplayabiliriz çeşitli birimlerden:
•       İleri excel
•       EBYS
•       İngilizce

11 views

Share

11 Aralık 2020 tarihinde Genel Sekreterlik ile yapılan toplantı tutanağı.

Değerli çalışma arkadaşlarımız,egitimsenlogo

Maske ve Dezenfektan

Sendika: Maske, eldiven ve dezenfektan malzemelerinde sorun yaşanıyor. Özelikle yurtlar, Kandilli ve Kilyos kampüsünde bu konu ile ilgili şikayetler var.

Genel sekterlik: Toplamda, okula arabası ile gelen dahil günlük 400 kişi var. Ve bize valilikten haftalık olarak 7 bin maske geliyor. Biz çalışanlarımıza fazla fazla dağıtıyoruz, çalışanlarımız mağdur olmasınlar diye. Maske ve dezenfektan konusunda herhangi bir sorunumuz yok fakat temizlik malzemesi (çamaşır suyu vs.) konusunda eksiğimiz vardı, onu da bu hafta çözüyoruz.

Sendika: Geçen hafta bize, maske gelmediğine dair şikayetler geldi. Dağıtım konusunda sıkıntı olabilir mi?

Genel sekterlik: Bazen valilikten 3-4 gün gecikmeli gelebiliyor. Bu durumda direkt valilikle temasa geçiyoruz. Dediğim gibi; şu anda maskemiz fazlası ile var.  Hangi birimler sorun yaşıyorsa, direkt benimle iletişime geçebilirler, neden gitmediğine bakıp sorunu çözelim.

Sendika: Peki, valilikten maskenin geç gelme ihtimali göz önünde bulundurularak, üniversitemiz bu konu için bir bütçe ayırıp maske ve eldiven alamaz mı?

Genel sekterlik: Böyle bir şey mümkün değil. Devlet bize bunu sağladığı için kendi bütçemizden almamız yasak.

Covid-Test sorunları

Sendika: Üniversitemizde yakın zamanda belli bir ücret karşılığında yeniden test yapılmaya başlandı. Bu haber sevindirici fakat; birincisi, neden bu testlerden ücret alınıyor, ücretsiz olamaz mıydı? İkincisi, çalışan yakınları da bu testlerden çalışanın yararlandığı koşulda yararlanamaz mı? Son olarak ise, yapılan Covid-19 test sonuçları e–nabız’a işleniyor mu? Resmi kayıtlara geçmesi açısından önemli buluyoruz.

Genel sekterlik: Üniversite içinden bir birim çalışanımız bizi İl Sağlık Müdürlüğü’ne şikâyet ettiği için covid-19 test işlemlerine son verdik. Çünkü ruhsat alma işlemlerimiz devam ediyordu, sadece mikrobiyolog konusunu çözememiştik. Bundan dolayı da, bu çalışmalarımızı durdurdular ve okulun para cezası alma ihtimali var.

Diğer taraftan, hem ruhsat hem de covid testi ile ilgili çalışmalarımız halen devam ediyor. Özel hastanelerden talep var fakat, kişi başı 200-250 tl gibi bir meblağ isteniyor. Biz de bundan dolayı, tıp fakültesi olan iki devlet üniversitesi ile iletişim halindeyiz. Eğer anlaşabilirsek, test işlemlerine devam edeceğiz.

Bu arada, çalışan yakınları zaten test olabiliyordu. Maddi konuya gelirsek,  devletin sağlık harcamaları için bize sağladığı bir ödenek yok. Covid-19 test makinasını yurt dışından kendi imkânlarımızla aldık ve burada çalışanlar da, üniversitemiz bünyesinde aşı çalışması yapan hocalarımız ve asistanlarımız. Ufak giderler için bu miktarın alınması gerekiyor.

 

Komisyonlar hakkında

Sendika: Komisyonlarla ilgili olarak, listemizin son halini düzenleyip size iletmiştik. Bir an önce, komisyonların aktif olmasını bekliyoruz.

Genel sekterlik:  Evet, gönderdiğiniz liste ile ilgili çalışmaları tamamladım. İki haftadır ÜYK çok yoğun olduğu için bir türlü gündeme getiremedim. Önümüzdeki hafta ÜYK ‘ya bu konuyu sunacağım.

 

Kronik hastalar hakkında

Sendika: Son getirilen valilik kararıyla birlikte kronik hastalığı bulunanların idari izinli sayılması tekrardan yazıda belirtiliyordu fakat, bazı çalışma arkadaşlarımızın kronik hasta olmasına rağmen işe gelmeleri gerektikleri ile ilgili şikayetler alıyoruz. Bu süreçte, bu konuda daha hassas olunması gerektiğini düşünüyoruz.

Genel sekterlik: Mayıs ayına kadar rapor getiren herkesi izinli saydık. Mayıs ayından sonra, Sağlık Bakanlığı yeni bir genelge çıkardı. E-nabız içerisinde covid-19 için riskli raporu bulunuyor.  Bu raporu getiren herkesi izinli sayıyoruz. Sayfanın çıktısını getirmeleri yeterli.

sağlıklı günler dileriz

4 views

Share